Lajme

Të nderuar të pranishëm, Lejomëni që të sjell në vëmendje fjalët e të ndjerit Noach Flug, diplomat dhe mbrojtës i shquar për të drejtat e të mbijetuarve të Holokaustit. “Kujtesa është si uji: është thelbësore për jetën dhe gjen rrugën e vet drejt hapësirave të reja dhe...

  NJOFTIM PUBLIK MBI ORGANIZIMIN E CEREMONISË SË BETIMIT TË ZONJËS HOLTA ZAÇAJ NË DETYRËN E GJYQTARIT TË GJYKATËS KUSHTETUESE Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bajram Begaj, në mbështetje të nenit 129, të Kushtetutës dhe nenit 8, të ligjit nr. 8577/2000, “Për organizimin dhe funksionimin e Gjykatës...

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Bajram Begaj vizitoi sot shtëpinë muze “Kongresi i Lushnjës” me rastin e 103 vjetorit të nisjes së punimeve të Kongresit të Lushnjës. Në përfundim të vizitës, Presidenti Begaj bëri një deklaratë për mediat, ku foli për rëndësinë e kësaj...

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Bajram Begaj takoi sot trupin diplomatik në pritjen diplomatike tradicionale që zhvillohet në fillim të vitit në Pallatin e Brigadave. Gjatë fjalës së tij, Presidenti ndau shqetësimin për situatën dhe rrezikun në Evropë dhe Ballkan. “Shqipëria mbetet vendosmërisht në krah...

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Bajram Begaj, vendosi sot një kurorë  në Memorialin “Skënderbe” në qytetin e Lezhës, në përkujtim të 555 vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu. Në një aktivitet përkujtimor organizuar nga Bashkia Lezhë, Presidenti i Republikës në fjalën...

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Bajram Begaj dekoroi me titullin “Mjeshtër i Madh” artistin e mirënjohur Sokol Marsi me motivacionin: “Me mirënjohje për kontributin artistik dhe vlerat e çmuara si kompozitor, producent muzikor dhe tekstshkrues i shumë këngëve të muzikës së lehtë, popullore dhe...