Presidenti i Republikës së Shqipërisë

71f1fe80 a953 4513 958e a6156c44f437

Lajme

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Bajram Begaj, takohet me Komandantin Suprem të Komandës Strategjike të NATO-s për Operacione, Gjeneral Cavoli

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Bajram Begaj, zhvilloi sot një vizitë në Komandën Strategjike të NATO-s për Operacionet, ku pati një takim kokë më kokë me Komandantin Suprem, Gjeneral Cavoli.

858b3a9e bac8 4a55 9281 82edb77a6905

Siguria globale, siguria në rajonin e Ballkanit Perëndimor, roli  i Shqipërisë si kontributor për paqen, sigurinë dhe orientimin euroatlantik të rajonit, si edhe fuqizimi i kapaciteteve ushtarake të Shqipërisë dhe kontributi i drejtpërdrejtë në NATO, ishin disa nga çështjet ku u fokusuan bisedimet Begaj-Cavoli.

“Sot situata e sigurisë është përkeqësuar dhe konflikti në Lindjen e Mesme, si dhe agresioni brutal rus kundër Ukrainës, kanë tendencë të përhapen edhe në rajone të tjera. Situata në Ballkanin Perëndimor vijon të jetë e brishtë, gjë që na rikujton se sa mund e përpjekje duhet që të mbrohen jo vetëm parimet demokratike, por edhe paqja dhe siguria e vendeve tona”, – u shpreh Presidenti Begaj.

Presidenti Begaj e siguroi Gjeneral Cavolin se “Shqipëria do të jetë gjithmonë aty ku NATO do të ketë nevojë, sikundër e ka dëshmuar me prezencën e saj në misionet dhe operacionet e NATO-s në Afganistan, KFOR (Kosovë), Letoni, Bullgari dhe Irak.

b201d075 a007 4e0d 9903 2e4cb09e663d

Nga ana tjetër, Presidenti Begaj vlerësoi në veçanti investimin që NATO bëri në Bazën Ajrore të Kuçovës, që u inaugurua vetëm 4 ditë më parë, duke  theksuar se “Shqipëria ofron dhe mirëpret angazhimin dhe investimin e NATO-s për të shndërruar portin e Porto Romano-s në një bazë detare të saj”.