Presidenti i Republikës së Shqipërisë

WhatsApp Image 2023 12 25 at 4.54.04 PM

Lajme

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Sh.T.Z. Bajram Begaj uroi sot besimtarët e krishterë për Krishtlindjen

Ai  zhvilloi një vizitë në Katedralen Katolike “ Shën Pali” në Tiranë ku u prit nga  Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv i Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit të Kishës Katolike të Shqipërisë. 

WhatsApp Image 2023 12 25 at 3.43.44 PM

 

Po sot Presidenti Begaj vizitoi Katedralen Ortodokse në Tiranë “ Ringjallja e Krishtit” ku u prit nga Fortlumturia e Tij  Kryepeshkop i Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, Anastas Janullatos. 

WhatsApp Image 2023 12 25 at 3.43.43 PM 1

 

Presidenti  ndau në profilin e tij zyrtar në Facebook  pjesë nga takimet me klerikët e krishterë.

WhatsApp Image 2023 12 25 at 3.43.44 PM 1

“Krishtlindja – tha Presidenti- është një festë frymëzuese që ngjall shpresën.”

“Ajo tha ndër të tjera Presidenti Begaj- na bën të reflektojmë e të mendojmë me më shumë dashuri për ata që janë të pamundur, të sëmurë a të vetmuar.

Le t’i ndodhemi pranë atyre!”

WhatsApp Image 2023 12 25 at 3.43.43 PM

Presidenti theksoi gjithashtu se- Krishtlindja  ngjall shpresë  për një jetë  me mirësi e begati.”

Presidenti Begaj uroi që ajo të sjellë në çdo familje shqiptare: “ ditë plot shëndet, më të mira e të begata!”

WhatsApp Image 2023 12 25 at 3.43.43 PM 2

Presidenti i Republikës apeloi edhe për reflektim ndaj vatrave të luftës në botë  duke ftuar shqiptarët të luten për paqe, begati e prosperitet për kombin tone:

“Patjetër që është një ditë reflektimi sepse sot në botë ka shumë ngjarje që na trishtojnë dhe duhet patjetër të reflektojmë në këtë ditë Krishtlindje që të lutemi për më shumë paqe, begati dhe prosperitet për të gjithë kombin.