Presidenti i Republikës së Shqipërisë

f9e2af1d 8a43 475b a761 783f371fc55f

Lajme

580-Vjetori i Besëlidhjes së Lezhës, Presidenti Begaj: Bashkimi dhe solidariteti janë thelbësorë për mbrojtjen e vlerave të përbashkëta dhe të lirisë

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Bajram Begaj, mori pjesë sot në ceremoninë e kremtimit të 580-vjetorit të “Besëlidhjes së Lezhës”. Bashkimi i fisnikëve të principatave më 2 mars të vitit 1444 në Lezhë është për shqiptarët një akt unifikues me vizon evropian.

fce20b06 f829 431d 8cdb ea9f955cfc44

Presidenti i Republikës e cilësoi Besëlidhjen Arbërore, me në krye Skënderbeun, si dëshmi të unitetit, guximit për liri e pavarësi, një shembull të qëndresës, si dhe ftesë për përkushtimin ndaj kombit shqiptar.

Duke iu referuar, “Besëlidhjes së Lezhës”, qëndresës së përbashkët kundër çdo agresioni dhe rolit të shqiptarëve përgjatë historisë e deri në ditët e sotme, Presidenti i Republikës theksoi faktin se faktori shqiptar vijon të luajë rol thelbësor në paqen dhe orientimin perëndimor të Ballkanit:

Në kushtet e sotme gjeopolitike, ku sfidat dhe kërcënimet ndaj sovranitetit të popujve, përfshi atyre të Ballkanit, dhe integritetit territorial evropian, janë aktuale, veçanërisht për shkak të agresionit rus ndaj Ukrainës, Besëlidhja e Lezhës e roli i historik i shqiptarëve marrin një rëndësi të veçantë. Ato na kujtojnë se bashkimi dhe solidariteti janë thelbësorë për mbrojtjen e vlerave të përbashkëta dhe të lirisë. Ato na mësojnë se përballë sfidave, nuk mund të qëndrojmë të ndarë, por vetëm të bashkuar”. 

aaa931d9 651f 43c5 a3ff 93b22d3f42d5

Ndërsa nderoi prijësit që arritën aleancën politike e ushtarake 580 vjet më parë, Presidenti i Republikës theksoi rëndësinë e forcimit të bashkëpunimit me NATO-n dhe vijimit me bindje të rrugëtimit drejt integrimit të plotë në Bashkimin Evropian.

“Padyshim që duhet të jemi të vetëdijshëm për sfidat me të cilat shqiptarët përballen brenda vendit e kudo në rajon, por le të mos harrojmë se një ditë si kjo e sotmja provon aftësinë tonë për të adresuar çdo sfidë. Me orientimin tonë të palëkundur evropian, le të vijojmë të ndërtojmë mbi themelet e shëndosha të vendosura 580 vjet me parë, duke qenë gjithmonë të gatshëm të përqafojmë ndryshimet demokratike”,– deklaroi kreu i shtetit.

7225ff6e fc0e 48d4 9259 0a0eec8431c5

Duke ju drejtuar arbëreshëve pjesëmarrës në ceremoninë festive, Presidenti i Republikës vlerësoi kontributin e këtij komuniteti për ruajtjen e identitetit. Ata janë dëshmi e gjallë e bashkimit dhe forcës së identitetit shqiptar, që mbijeton pavarësisht kufijve dhe kohës, – u shpreh Presidenti Begaj: “Akti i Besëlidhjes dhe shembulli i arbëreshëve na kujtojnë se bashkimi është forca që çdo ëndërr për liri dhe prosperitet e bën të mundur dhe të pashmangshme”.

Kreu i shtetit shprehu mirënjohje dhe nderim për sakrificat e gjithë shqiptarëve që, siç u shpreh, “u angazhuan për atdheun që ne gëzojmë sot e të ecim në rrugën që ata çelën: rrugën e lirisë, pavarësisë dhe dinjitetit mbarëkombëtar”.

b018b069 1ea0 4cdc aef7 4e4818a7dbf0