Presidenti i Republikës së Shqipërisë

352498360 1199257177434890 5616870095438696994 n

Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bajram Begaj, pret Presidentin e Estonisë, Sh.T.Z. Alar Karis

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bajram Begaj, priti sot në një vizitë zyrtare Presidentin e Estonisë, Sh.T.Z. Alar Karis.
352303722 927486704986854 1584574558509099592 n
Kjo vizitë konsiderohet historike në marrëdhëniet midis dy vendeve, pasi shënon vizitën e parë të një presidenti estonez në Shqipëri.
352537286 3521554761421921 5677536081927472895 n
Pas zhvillimit të ceremonisë zyrtare në nder të ardhjes së Presidentit Karis, të dy presidentët zhvilluan një takim kokë më kokë për të kryesuar më pas takimin e zgjeruar mes dy delegacioneve zyrtare.
352727099 1101454857910543 8016390612168412885 n
Në përfundim të takimit, të dy presidentët mbajtën një konferencë të përbashkët për shtyp.
352411071 644030641074107 2807963869936766440 n
Gjatë deklaratës së tij të bërë me këtë rast, Presidenti Begaj vuri theksin te kontributi i Estonisë në rrugëtimin evropian të Shqipërisë, te bashkëpunimi në kuadër të sigurisë si aleate të NATO-s, si dhe te projektet e ndryshme, veçanërisht ato me karakter ekonomik, ku mund të bashkëpunojnë në të ardhmen të dy vendet.
352367980 1193171481374089 5036835274073921054 n
Për deklaratën e plotë të Presidentit Begaj klikoni këtu: