Presidenti i Republikës së Shqipërisë

IMG 0427 scaled

Lajme

Begaj: Ahtisaari, një nga kontribuesit më të mëdhenj të paqes në Kosovë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Sh.T.Z Bajram Begaj përcolli sot mesazhin e tij për ndarjen nga jeta të ish-Presidentit të Finlandës, Martti Ahtisaari.

Presidenti Begaj shprehu keqardhje për këtë humbje duke vlerësuar dhe rolin e Ahtisaarit  në negociatat për zgjidhjen e statusit të Kosovës.

“Shpreh keqardhjen time të thellë për ndarjen nga jeta të ish-Presidentit finlandez Martti Ahtisaari, fitues i çmimit Nobel për Paqe dhe njëkohësisht një nga kontribuesit më të mëdhenj të paqes në Kosovë”, shkruan Presidenti Begaj në facebook dhe platformën X.