Presidenti i Republikës së Shqipërisë

thumbnail 0be99303 3997 4de3 948d 9ebf056d4b7a

Lajme

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Bajram Begaj, takohet me Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv të Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit me rastin e festës së Krishtlindjeve

Me rastin e festës së Krishtlindjes, Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Bajram Begaj u takua me Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv i Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit, të Kishës Katolike të Shqipërisë në Katedralen Katolike në kryeqytet. Presidenti Begaj përcolli urimet më të mira për këtë ditë të shënuar për të gjithë besimtarët katolikë: “Uroj nga zemra që kjo ditë të sjellë dritë, shpresë dhe mirësi për të gjithë, në këto kohë jo të lehta. Kjo ditë e veçantë, dita simbol e lindjes së Krishtit, zgjon shpresën dhe gëzimin në zemrat tona, na rikthen te vlerat njerëzore e fetare, te familja dhe te besimi,” theksoi Presidenti.

thumbnail b96b3987 dca1 4c3b 9149 41ec24825802

Gjatë takimit, Presidenti Begaj riktheu në vëmendje takimin me Papa Françeskun disa ditë më parë në Vatikan. “Papa Françesku është një mik i madh i shqiptarëve ndaj i përcolla ftesën për të vizituar sërish Tiranën. Mesazhet e tij për një botë në paqe ku të gjithë duhet të jemi më solidar, padyshim kanë rezonancë kudo në botë, ashtu sikundër edhe në Shqipëri. Thirrja e djeshme, ku Ati i Shenjtë kërkoi nga njerëzit që të bëjnë diçka të mirë për të risjellë shpresën, vjen e fortë për të gjithë besimtarët e krishterë dhe jo vetëm,” tha Presidenti.

thumbnail 2d3d3554 2d3c 4f63 a6ff 07c2d9db8469Presidenti Begaj në fund të fjalës së tij uroi Imzot Dodajn dhe të gjithë besimtarët për festa sa më të gëzuara!