Presidenti i Republikës së Shqipërisë

WhatsApp Image 2024 04 03 at 1.03.43 PM

Lajme

Presidenti i Republikës Sh. T. Z Bajram Begaj, uroi sot besimtarët bektashinj për Festën e Sulltan Novruzit e cila për ta përkon me ditëlindjen e Imam Aliut në Qabe

Për të nderuar festën më të rëndësishme të bektashinjve, Presidenti i Republikës zhvilloi një vizitë në teqenë e Alipostivanit në Përmet e cila mban emrin e klerikut Baba Aliu.

6950edff 7d18 48f9 a7f4 cc65d1fd42bb

“Sot, në këtë ditë feste, nga teqeja e Baba Aliut (Alipostivan) në krah të Frashërit, djep i bektashizmit dhe atdhedashurisë, ju uroj së bashku me Baba Hekuranin, gëzuar Sulltan Novruzin!”, shkruan Presidenti Begaj në facebook.

Bashkë me mesazhin e urimit, Presidenti i Republikës, shpërndau dhe dy momente historike , të dokumentuar në foto, në shenjë vlerësimi për rolin e klerikëve në bashkëjetesën fetare në Shqipëri si dhe qëndresën e tyre përballë sprovave në kohët e vështira.

9574c0d9 67c8 49cc 811b 323830937ed3

“Çdo Novruz- u shpreh Presidenti Begaj- fton besimtarët bektashinj të jenë falenderues për të mirat dhe begatitë dhe të luten për një të ardhme shpresëdhënëse të bazuar në drejtësi dhe unitet njerëzor ashtu siç udhëzoi Imam Aliu”.