Presidenti i Republikës së Shqipërisë

FB IMG 1676645812647

Lajme, Njoftime, Njoftimet e Fundit

Presidenti Begaj nderime në memorialet e kontribuesve dhe heronjve të Pavarësisë së Kosovës

Në kuadër të pjesëmarrjes në ceremonitë e kremtimit të 15-vjetorit të Ditës së Pavarësisë së Kosovës, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bajram Begaj, së bashku me autoritetet më të larta të Kosovës është ka nderuar sot memorialet dhe vendprehjet e kontribuesve dhe heronjve të Pavarësisë së Kosovës.

FB IMG 1676645816120

Presidenti Begaj u përkul me nderim dhe vendosi një kurorë edhe në vendprehjet e Presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova dhe veprimtarit të shquar e të paepur të Kosovës për liri e pavarësi, Adem Demaçi.
Pasi vendosi një kurorë në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz, ku prehet heroi Jashari dhe familja e tij, të cilët bënë sakrficën më sublime për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, Presidenti Begaj deklaroi për mediat prezente se: “15 vite shtet i lirë dhe i pavarur i  Kosovës! Ky është amaneti dhe trashëgimia që na ka lënë Ibrahim Rugova dhe Adem Jashari. Këto 15 vite ne kemi parë lindjen dhe rritjen e shtetit të Kosovës. Besoj se rrugëtimi jonë është përpara, rrugëtimi euroatlantik!”

FB IMG 1676645818690