Presidenti i Republikës së Shqipërisë

IMG 0392

Lajme

Integrimi, Kosova dhe bashkëpunimi rajonal, ne fokus të takimit të Presidentit Begaj me Lordin Stuart Peach

Presidenti i Republikës Sh.T.Z. Bajram Begaj priti sot në një takim pune Lordin Stuart Peach, i Ngarkuar i Posacëm i Qeverisë Britanike për Ballkanin Perëndimor që shoqërohej nga Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Tiranë, Sh.T.Z. Alastair King-Smith.

Presidenti Begaj vlerësoi në këtë takim rolin aktiv dhe pozitiv që qeveria e Mbretërisë së Bashkuar po mban në Procesin e Berlinit dhe ndaj zhvillimeve më të fundit në Kosovë.

IMG 0393

Presidenti Begaj nënvizoi se Procesi i Berlinit  po luan një rol të jashtëzakonshëm në përgatitjen e vendeve të rajonit të Ballkanit Perëndimor për integrimin e tyre në Bashkimin Evropian.

Duke ritheksuar qëndrimin e tij mbështetës ndaj dialogut Kosovë-Serbi, Presidenti Begaj dhe Lordi Peach shkëmbyen ide dhe mendime mbi kapërcimin e situatës së shkaktuar nga sulmi terrorist serb në Banjskë në 24 shtator.