Lajme

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta përshëndeti sot konferencën e organizuar me rastin e 10-vjetorit të hapjes në Shqipëri të institucionit prestigjioz gjerman, që i shërben forcimit të marrëdhënieve strategjike ndërmjet dy vendeve tona: Fondacionit “Konrad Adenauer”. Në fjalën e Tij, Presidenti i Republikës...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot ish-Presidentin e Bundestagut gjerman, profesor Norbert Lammert me Dekoratën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Në fjalën e Tij gjatë ceremonisë solemne, Kreu i Shtetit u shpreh: “Është një privilegj i veçantë për mua si President i Republikës që të organizoj këtë...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot në një takim Kryeministrin e Republikës së Italisë, Sh.T.Z. Giuseppe Conte. Kreu i Shtetit vlerësoi partneritetin strategjik me Italinë dhe falënderoi për mbështetjen e vazhdueshme që Italia i ka dhënë Shqipërisë ndër vite, në proceset e integrimit euro-atlantik...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerëson se Opinioni përfundimtar i Komisionit të Venecias konfirmoi të gjitha qëndrimet e Presidentit të Republikës. Si asnjëherë tjetër, Opinioni përfundimtar pësoi ndryshime thelbësore nga projekti paraprak. Ndër konkluzionet kryesore u evidentua se: 1. Presidenti i Republikës nuk ka shkelur Kushtetutën dhe...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta dekoroi me Titullin “Naim Frashëri” dy personalitete të shquara kineze, dy albanologë Profesorin Zheng Enbo dhe gazetarin Wang Hongqi, gjatë një ceremonie solemne të zhvilluar në Institucionin e Kreut të Shtetit. Presidenti Meta vlerësoi me Titullin “Naim Frashëri”, zotit Wang...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta mori pjesë në konferencën e Bankës së Shqipërisë të mbajtur në bashkëpunim me “London School of Economics” dhe “Global Affairs Institute”, me temë: “Një botë e re guximtare. E ardhmja e bankave në Europën që po rritet e po...

Gazetarja (Eni Vasili): Zoti President mirëmbrëma! Presidenti Meta: Mirëmbrëma! Gazetarja: Faleminderit që pranuar ftesën e OPEN, një ditë para publikimit të Opinionin të Komisionit të Venecias, kur ky komision do të shprehet nëse Presidenti i Republikës së Shqipërisë ka shkelur ose jo Kushtetutën me vendimin për të...