Lajme

Presidenti i Republikës Sh.T.Z Bajram Begaj priti sot një delegacion të Republikës Popullore të Kinës, të kryesuar nga znj. Jiang Yu, përfaqësuese e posaçme e Ministrisë së Jashtme për bashkëpunimin me vendet e Europës Qendrore dhe Lindore. Presidenti Begaj e vuri theksin në marrëdhëniet mes dy vendeve...

Nën kujdesin e Presidentit të Republikës, Sh. T. Z. Bajram Begaj, u organizua sot nga Akademia e Shkencave të Shqipërisë dhe Akademia e Shkencave dhe e Arteve të Kosovës Konferenca jubilare në nderim të 50-vjetorit të Kongresit të Drejtshkrimit 1972-2022. Në fjalën e tij përshëndetëse gjatë...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bajram Begaj, pranoi sot Letrat Kredenciale nga Ambasadorja e Republikës së Lituanisë, zonja Lina Skerstonaité, rezidente në Athinë. Në 30-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve, Presidenti Begaj vlerësoi frymën e bashkëpunimit dhe marrëdhëniet shumë të mira politike. Duke iu referuar...

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, i pyetur nga gazetarët sot gjatë vizitës së tij në Kukës, lidhur me komentet e fundit të Sekretares së Brendshme britanike për emigracionin nga Shqipëria drejt Mbretërisë së Bashkuar u shpreh se: “Natyrisht nuk jam dakord me deklaratat e bëra nga...

Presidenti i Republikës së Shqipërisë Sh.T.Z Bajram Begaj mori sot, gjatë takimit me Përfaqësuesen e SHBA-së në OKB, Ambasadoren Linda Thomas-Greenfield, një mesazh falenderimi dhe mirënjohjeje nga Presidenti Biden për Shqipërinë dhe popullin shqiptar për bashkëpunimin e fuqishëm në avancimin e marrëdhënieve dypalëshe, stabilitetin rajonal...

Ambasadorja Linda Thomas-Greenfield, përfaqësuese e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kombet e Bashkuara dhe Këshillin e Sigurimit të OKB-së është pritur sot në një takim nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë Sh.T.Z Bajram Begaj. Vizitën në Tiranë të Ambasadores Linda Thomas-Greenfield, Presidenti Begaj e...