Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot në një takim Ministrin Federal për Europën, Integrimin dhe Punët e Jashtme të Republikës së Austrisë, z. Alexander Schallenberg. Presidenti Meta e falënderoi Ministrin Schallenberg për mbështetjen që Austria vijon t‘i japë pa rezerva procesit të integrimit europian...

Lezhë Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta mori pjesë sot dhe përshëndeti veprimtarinë kulturore dhe koncertin festiv të Shoqatës “Kuvendi Folklorik Kombëtar” që u mbajt për nder të At Gjergj Fishtës në Lezhë. Në fjalën e tij përshëndetëse, Presidenti Meta u shpreh: “Jam i lumtur...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta po ndjek me shumë shqetësim dhe vëmendje kontrollin e beftë tatimor, që po ushtrohet sot ndaj mediave të pavarura Syri.net dhe Syri TV. Me shpresën se ky kontroll hetimor të mos ketë prapavijë politike, Presidenti Meta thekson se çdo goditje...

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të të Moshuarve, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti dje në një takim një grup të moshuarish. Gjatë bashkëbisedimit me ta, Presidenti Meta theksoi domosdoshmërinë që shoqëria jonë, në shembullin e Shenjtores Nënë Tereza, të kujdeset me më shumë dashuri...

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Sh.T.Z. Ilir Meta niset sot për një vizitë zyrtare dy ditore në Estoni, me ftesë të Presidentes të Republikës së Estonisë, Sh.S.Znj. Kersti Kaljulaid. Gjatë kësaj vizite, Presidenti Meta do të takohet edhe me Kryetarin e Parlamentit të Estonisë, Z. Henn...