Lajme

Uashington D.C, SHBA Këshilli i Ambasadorëve Amerikanë, në prag të misionit të tyre në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut, priti në një takim në Uashington, Presidentin e Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta. Presidenti Meta i njohu Ambasadorët me zhvillimet më të fundit në Shqipëri dhe në rajon,...

Uashington D.C, SHBA Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot në një takim në Ambasadën e Shqipërisë në Uashington, Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shtetit, si dhe të dërguarin special të SHBA për Ballkanin Perëndimor, z.Matthew Palmer. Në fokus të takimit ishte shtimi i përpjekjeve të përbashkëta...

Uashington D.C, SHBA Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta, në kuadër të vizitës së tij zyrtare disa ditore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, u prit në një takim të përzemërt në Senatin Amerikan, nga Senatori Republikan z. Ron Johnson, Kryetar i Komisionit për Sigurinë Kombëtare...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot në takim delegacionin e nivelit të lartë të Kongresit të Autoriteteve Lokale dhe Rajonale të Këshillit të Europës, i cili po zhvillon një mision fakt-mbledhës në Shqipëri. Presidenti Meta falënderoi për zhvillimin e këtij misioni dhe vlerësoi veçanërisht...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta priti sot në një takim Komisionerin e Lartë për Pakicat Kombëtare të OSBE-së, z. Lamberto Zannier. Presidenti Meta dhe Komisioneri Zannier patën një shkëmbim të frytshëm mendimesh rreth zhvillimeve rajonale e më gjerë, si dhe shprehën gatishmërinë për të forcuar...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot në një takim Presidentin e Parlamentit Europian, Sh.T.Z. David Sassoli. Presidenti Meta vlerësoi mbështetjen e vazhdueshme që Parlamenti Europian i ka dhënë procesit të integrimit europian të Shqipërisë. Në këtë kontekst, Presidenti mirëpriti takimin e organizuar së fundmi nga...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vizitoi sot Qendrën Sinodike të Katedrales Ortodokse “Ngjallja e Krishtit” në Tiranë, ku së bashku me një numër të madh të rinjsh, klerikësh dhe besimtarësh ortodoksë, mori pjesë në seancën e dhurimit të gjakut, në kuadër të nismës së...

Në Institucionin e Presidentit të Republikës u zhvillua sot ceremonia e betimit të prokurores më të re të Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, znj. Doloreza Musabelliu. Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta i uroi suksese dhe punë të mbarë prokurores më të...

Pyetje: Përsa i përket situatës së përhapjes së Coronavirusit dhe rrezikut të përhapjes në Shqipëri, çfarë masash ka marrë Shqipëria për të përballuar çdo lloj rasti rreziku? Presidenti Meta: Me shpalljen e gjendjes së emergjencës së nivel global nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, duhen marrë masat...