Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta nderoi me “Dekoratën e Artë të Shqiponjës” martirin e lirisë së Kosovës, Nuhi Berisha (pas vdekjes): “Me mirënjohje për rezistencën e pandërprerë dhe heroike ndaj dhunimit të të drejtave kombëtare e njerëzore të shqiptarëve të Kosovës nga shteti shovinist...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” Pastorin e Vëllazërisë Ungjillore të Shqipërisë, Fitor Muça: “Me mirënjohje për përkushtimin e pandërprerë gjatë tri dekadave, në ndihmë të njerëzve në nevojë; për shërbesën në mbjelljen e shpresës si dhe në...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi disa figura të shquara atdhetare të zonës së Malësisë së Gjakovës dhe të Dukagjinit, të propozuara nga Shoqata “Nikaj-Mërtur”. Kreu i Shtetit shqiptar çmoi me “Dekoratën e Artë të Shqiponjës” Nikollë Vatnikajn (pas vdekjes): “Në vlerësim të kontributit dhe...

REPUBLIKA E SHQIPËRISË PRESIDENTI Lënda: Mbi deklaratat e pavërteta të Kryetarit aktual të Bashkisë së Tiranës ndaj çështjes së emërimit të ambasadorëve të Shqipërisë Drejtuar: Zonjës Mimi Kodheli Kryetare e Komisionit për Politikën e Jashtme Zotit Blendi Klosi Zotit Tomor Alizoti Zëvendëskryetarë të Komisionit për Politikën e Jashtme Zotit Etjen Xhafaj Sekretar i Komisionit...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta dekoroi me Titullin “Mjeshtër i Madh” disa ish-futbollistë të spikatur të Klubit Sportiv “Dinamo”. Me anë të një ceremonie zyrtare, Presidenti Meta dekoroi zotin Eduard Abazaj: “Me vlerësim dhe mirënjohje për talentin dhe personalitetin e tij si futbollist i ekipit...

Sofje Gazetari: Si ka ndryshuar arkitektura origjinale e sigurisë në Ballkan që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia? Presidenti Meta: E gjithë arkitektura e sigurisë globale do të ndryshojë dhe do të përshtatet pas këtij agresioni të paprovokuar dhe të pajustifikuar rus kundër Ukrainës, pasi ky është...