Lajme

Pyetje: Zoti President, javët e fundit opozita ka hedhur një lumë akuzash ndaj qeverisë për sa i përket disa tenderave sekretë sipas saj për blerjen e pajisjeve, masave mbrojtëse me disa fish të çmimit të tregut. Kështu ishte dhe deklarata e djeshme për blerjen e...

Thellësisht i shqetësuar nga regresi i Shqipërisë vit pas viti në raport me lirinë dhe pavarësinë e medias. Përkeqësimi në Indeksin Botëror të Lirisë së Medias, sipas konkluzioneve vjetore të organizatës botërore të gazetarëve “Reporterët pa Kufij”, është i papranueshëm dhe kërkon një përgjigje dhe reagim...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta zhvilloi sot një bisedë telefonike me Presidentin e Republikës së Kosovës, Sh.T.Z Hashim Thaçi. Të dy Presidentët disktuan mbi gjendjen aktuale dhe masat e marra nga të dyja shtetet për përballimin me sukses të krizës shëndetësore dhe social-ekonomike të krijuar...

Pyetje (Juli Xhokaxhi): Zoti Meta përshëndetje, mirëmbrëma. Presidenti Meta: Përshëndetje Juli, mirëmbrëma juve dhe të gjithë teleshikuesve tuaj! Pyetje: Faleminderit që jeni në “Byro Politike” në mbrëmjen e sotme në këtë situatë. Pyetja e parë është për shëndetin dhe nuk dua ta shmang këtë, si jeni me...

Nën drejtimin e Presidentit të Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta u zhvillua sot, nëpërmjet një video-konference, mbledhja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare lidhur me situatën që po kalon vendi nga përhapja e pandemisë globale COVID-19. Në këtë mbledhje morën pjesë Kryetari i Kuvendit, Sh.T.Z. Gramoz Ruçi, Kryeministri...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta zhvilloi sot një bisedë telefonike me Presidentin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, Sh.T.Z. Stevo Pandarovski. Të dy Presidentët diskutuan mbi gjendjen aktuale dhe masat e marra nga të dyja shtetet për përballimin e situatës së vështirë të krijuar nga...

Përshëndes qëndrimin e Këshillit të Europës, mbi domosdoshmërinë e mbrojtjes së demokracisë, pluralizmit, shtetit të së drejtës dhe të drejtave të njeriut në kuadrin e krizës sanitare të COVID-19. Siç me të drejtë thekson Këshilli i Europës: “ky virus po shkatërron shumë jetë dhe shumë gjera...