Lajme

Sari Salltëk, Krujë Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta mori pjesë në festimet e Ditës së Ashures, që u zhvilluan në Teqenë bektashiane të Sari Salltëkut. Të pranishëm ishin edhe Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Haxhi Dede Baba Edmond Brahimaj, klerikë të lartë si dhe...

Krujë Gazetari: Për Festën e Ashures, një mesazh? Presidenti Meta: Është një ditë e mrekullueshme, sepse lidhet edhe me Ditën Botërore të Turizmit. Dhe ku ka një vend më të përsosur dhe në harmoni, sa i takon turizmit natyror, turizmit historik dhe turizmit kulturor të besimeve se...

REPUBLIKA E SHQIPËRISË INSTITUCIONI I PRESIDENTIT TË REPUBLIKËS   NJOFTIM   PËR RISHPALLJEN E PROCEDURAVE TË APLIKIMIT PËR PLOTËSIMIN E VENDIT VAKANT GJYQTAR NË GJYKATËN KUSHTETUESE “VAKANCË E PARAKOHSHME”   Presidenti i Republikës, pasi u njoh me njoftimin nr.530 prot, datë 26.09.2019 të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi dhe Vendimin...

Në kuadër të nismës së ndërmarrë “U’ jam Arbëresh!”, Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta vlerësoit sot gjatë një ceremonie solemne klerikun, gjuhëtarin dhe atdhetarin e shquar arbëresh, At Antonio Belushin me Dekoratën e lartë “Nënë Tereza”. Kreu i Shtetit i akordoi këtë titull...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerëson ruajtjen e qetësisë nga të gjithë dhe rëndësinë e frymës së bashkëpunimit dhe solidaritetit njerëzor, pa përjashtim, nga aktorët institucionalë, politikë, shoqërorë dhe mediatikë, për normalizimin e plotë të situatës, pas tronditjeve të ditëve të fundit. Transparenca dhe përgjegjshmëria...

Durrës Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vizitoi në mbrëmje qytetin e Durrësit, epiqendrën e tërmetit të fortë që goditi sot vendin, për t’u njohur në detaje me pasojat që la pas kjo fatkeqësi natyrore. Kreu i Shtetit zhvilloi një takim me Prefektin e Qarkut të...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta dekoroi me Titullin e lartë “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” ambasadoren e Republikës së Kroacisë, Sh. S. Znj. Sanja Bujas-Juraga, gjatë një ceremonie solemne të zhvilluar në Institucionin e Kreut të Shtetit. Presidenti Meta i dorëzoi Ambasadores Bujas-Juraga titullin e...