Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta zhvilloi sot një takim pune me kërkesë të Tij me Ministren e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, znj. Ogerta Manastirliu, për sfidat aktuale të përballimit të pandemisë COVID-19. Ministrja Manastirliu e informoi Presidentin Meta se në zbatim të strategjisë së hartuar...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta dekoroi atasheun ushtarak italin, Kolonelin Fabio Cornacchia me Titullin e lartë “Kalorës i Urdhrit të Flamurit”, me motivacionin: “Në vlerësim të kontributit të çmuar për forcimin e urave të bashkëpunimit, me qëllim rritjen e kapaciteteve akademike dhe profesionale të...

I nderuar Zoti President, Viti 2020 shënon 244-vjetorin e pavarësisë së Shteteve të Bashkuara, një trashëgimi e përbashkët e lirisë dhe përkujtimit të udhëtimit, si dhe të sakrificave të popullit të madh amerikan, që e bënë këtë komb kaq të fortë e të begatë. Etërit tuaj Themelues...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi humanistin arvanitas Dr.Panagiotis Koliomichalis me Titullin e lartë “Kalorës i Urdhrit të Flamurit”, me motivacionin “Për kontribut të jashtëzakonshëm në fushën humanitare; në ruajtjen, njohjen, përhapjen dhe pasurimin e trashëgimisë kulturore e historike shqiptare, arvanitase dhe të popujve...

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gazetarisë Sportive, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot katër personalitete të shquara të gazetarisë sportive. Kreu i Shtetit çmoi me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit”, zotin Ismet Bellova si “Një nga legjendat e mikrofonit të futbollit shqiptar....