Lajme

Në pritjen shtetërore të organizuar sot me rastin e 110 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, Presidenti i Republikës Sh. T. Z. Bajram Begaj priti autoritete të larta të shtetit, përfaqësues të trupit diplomatik të akredituar në Tiranë, përfaqësues të forcave politike, komuniteteve fetare,...

Me rastin e 110 vjetorit të Festës së Pavarësisë dhe Ditës së Flamurit, Presidenti i Republikës Sh.T.Z Bajram Begaj mori pjesë sot në ceremoninë e ngritjes së flamurit në Vlorë. Kjo ceremoni bashkoi në sheshin e Flamurit në Vlorë autoritetet më të larta shtetërore nga Shqipëria...

Presidenti i Republikës Sh. T. Z. Bajram Begaj i dha shtetësinë shqiptare Dua Lipës, këngëtares me origjinë shqiptare, të famshme tashmë në të gjithë botën. Presidenti Begaj priti sot në një takim artisten e mirënjohur dhe vlerësoi talentin e saj, shpirtin artistik si dhe angazhimin e...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bajram Begaj, pranoi sot Letrat Kredenciale nga Ambasadorja e re e Republikës Helenike, znj. Konstantina Kamitsi. Presidenti Begaj vlerësoi marrëdhëniet strategjike midis dy vendeve dhe nënvizoi interesin dhe vullnetin e palës shqiptare për t’i zgjeruar dhe thelluar më tej marrëdhëniet e fqinjësisë...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bajram Begaj, priti një delegacion të Bankës Botërore të kryesuar nga z. Charles J. Cormier, Drejtor Rajonal për Infrastrukturën në Evropë dhe Azinë Qendrore. Presidenti Begaj vlerësoi bashkëpunimin shumë të mirë me Bankën Botërore, duke u ndalur në mënyrë të veçanë në...

Shqipëria synon të shtojë bashkëpunimin me Azerbajxhanin në sektorët jetikë si energjia, infrastruktura dhe turizmi, si dhe të kthehet në një vend përfitues të transmetimit të gazit. Kjo u theksua sot në takimin e Presidentit të Republikës, Sh.T.Z Bajram Begaj me Presidentin e Azerbajxhanit, Sh.T.Z. Ilham...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bajram Begaj, priti sot Ambasadorin e Emirateve të Bashkuara Arabe, Sulaiman Hamid Hamad Almazroui, me rezidencë në Athinë. Presidenti Begaj vlerësoi marrëdhëniet shumë të mira politike dhe duke iu referuar “Javës së Kulturës së Emirateve” me rastin e kremtimeve të 30-vjetorit të...

Presidenti i Republikës Sh.T.Z Bajram Begaj priti sot një delegacion të Republikës Popullore të Kinës, të kryesuar nga znj. Jiang Yu, përfaqësuese e posaçme e Ministrisë së Jashtme për bashkëpunimin me vendet e Europës Qendrore dhe Lindore. Presidenti Begaj e vuri theksin në marrëdhëniet mes dy vendeve...