Lajme

Pyetja: Zoti President, si e vlerësoni vendimin e KLGJ-së për t’i marrë një opinion EURALIUS-it dhe OPDAT-it për qëndrimin ose jo në detyrë të zotit Dvorani? Presidenti Meta: E kam dhënë një përgjigje për këtë çështje...

Me rastin e 8 majit, Ditës Botërore të Talasemisë, Presidenti i Republikës Sh.T.Z. Ilir Meta, në kuadër të nismës së ndërmarrë prej Tij si dhe në bashkëpunim me “Aleancën për Dhurimin e Gjakut”, mori pjesë në seancën e radhës të dhurimit të gjakut për fëmijët...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta, me rastin e 5 Majit, përkujtoi e nderoi sot heroizmin dhe sakrificat sublime të Dëshmorëve të Atdheut, duke bërë homazhe dhe vendosur një kurorë me lule te Monumenti “Nëna Shqipëri”, ku u përul me respekt në kujtim të gjithë...

Sot është një ditë e rëndësishme, Dita Ndërkombëtare e Librit. Por fatkeqësisht ka disa “pseudo-intelektualë” dhe “pseudo-ekspertë”, të cilët jo vetëm kanë harruar të lexojnë libra, por as duan të lexojnë e të kuptojnë vendime të thjeshta, por tepër të rëndësishme për jetën dhe sigurinë e...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta zhvilloi sot një bisedë telefonike me Presidentit të Republikës së Azerbajxhanit, Sh.T.Z. Ilham Aliyev. Duke vlerësuar marrëdhëniet e shkëlqyera midis vendeve tona, të dy Presidentët ndanë mendimin se zbatimi i suksesshëm i projektit TAP hap mundësi të reja bashkëpunimi, përfshirë...

Pyetje: Zoti President, javët e fundit opozita ka hedhur një lumë akuzash ndaj qeverisë për sa i përket disa tenderave sekretë sipas saj për blerjen e pajisjeve, masave mbrojtëse me disa fish të çmimit të tregut. Kështu ishte dhe deklarata e djeshme për blerjen e...