Lajme

Në Ditën Botërore të Dhuruesve Vullnetarë të Gjakut dhe në kuadër të nismës “Aleanca për Dhurimin e Gjakut”, anëtarë të Kabinetit dhe zyrtarë të administratës së Institucionit të Presidentit të Republikës, si edhe dhjetëra qytetarë, u solidarizuan sot me kauzën humane dhe dhuruan gjak në...

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Artizanatit, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi me Titullin “Mjeshtër i Madh” artistin e spikatur të prodhimit të instrumenteve muzikore dhe stilistin, zotin Bujar Kardashi, me motivacionin: “Në vlerësim të veprimtarisë së tij të spikatur në fushën e...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta mori pjesë dhe përshëndeti nëpërmjet një video-mesazhi takimin e përvitshëm tradicional “Mëngjesi i Lutjeve”, që po mbahet në Jeruzalem nën kujdesin e veçantë të Kreut të Shtetit të Izraelit, Sh.T.Z. Reuven Rivlin. Në këtë takim të rëndësishëm ndërkombëtar, mori pjesë...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi me Titullin “Naim Frashëri” Ansamblin Folklorik të Dibrës “Hazis Ndreu”, me motivacionin: “Për veprimtarinë e shquar në mbartjen, ruajtjen dhe përsosjen e traditave, folklorit dhe trashëgimisë së çmuar etnokulturore të trevës së Dibrës. Me mirënjohje për përkushtimin, shpirtin...

Në kuadër të Ditës Botërore të Mjedisit, tema e së cilës këtë vit është “Rigjenerim i Ekosistemit”, në mjediset e Institucionit të Presidentit të Republikës u zhvillua sot një veprimtari ndërgjegjësuese ku merrnin pjesë ambientalistë dhe eskpertë të mjedisit. Në fjalën e Tij përshëndetëse, Kreu i...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta mori pjesë në pritjen e organizuar sot nga Ambasadori i Italisë, Sh.T.Z. Fabrizio Bucci, ku përshëndeti festimet e 75-vjetorit të Republikës Italiane, si dhe ndoqi nga afër ekspozitën “Bashkimi i Dritës” të artistit të njohur shqiptar, Helidon Xhixha. Duke iu...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi me Dekoratën “Nderi i Kombit” trajnerin legjendar të volejbollit të “Dinamos” dhe Ekipit Kombëtar, z. Vangjel Koja, si dhe basketbollistin e shquar të “Partizanit” dhe të Ekipit Kombëtar, z. Muhamet Përmeti. Kreu i Shtetit i akordoi titullin e lartë...