Lajme

Me rastin e 8 Marsit, Ditës Ndërkombëtare të Gruas, Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta vlerësoi sot me anë të një ceremonie solemne, tre zonja gazetare të spikatura, Afërdita Selimajn, Violeta Durin dhe Iva Hoxhën. Kreu i Shtetit dekoroi me Titullin “Mjeshtër i Madh” zonjën Afërdita...

Në kuadër të 8 Marsit, Ditës Ndërkombëtare të Gruas, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta çmoi dirigjenten e spikatur znj. Suzana Turku me Titullin e lartë “Mjeshtër i Madh”. Kreu i Shtetit i akordoi këtë vlerësim me motivacionin: “Në vlerësim të veprës artistike shumëvjeçare për krijimin...

Presidenti Meta: Është kënaqësi për të takuar shumë qytetarë jo vetëm të Korçës, por edhe shumë qytetarë që kanë ardhur nga Kosova, që ishin sot këtu dhe që kishin zgjedhur Korçën në këtë ditë të bekuar për mbarë kombin tonë të 7 Marsit, në Ditën...

Korçë Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta uroi nga qyteti i Korçës 7 Marsin, Festën e Mësuesit, që përkon me 114-vjetorin e hapjes së Mësonjëtores së parë shqipe. Me këtë rast, Kreu i Shtetit dekoroi në ceremoninë solemne që u mbajt në teatrin “Andon Zako Çajupi” disa...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi në një ceremoni solemne tre ish-sportistë të shquar të Elbasanit, të cilët me rezultatet e shkëlqyera, punën cilësore dhe kontributet e tyre profesionale në volejboll dhe në futboll, kanë kontribuar denjësisht në zhvillimin cilësor të sportit shqiptar,...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot në një takim Nënkryetaren e Këshillit të Ministrave dhe Ministre e Punëve të Jashtme të Bosnje dhe Hercegovinës, znj. Bisera Turkoviç. Presidenti Meta, duke vlerësuar marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve dhe popujve tanë, u shpreh se e...