Lajme

Finalizimi i Marrëveshjes për formimin e Qeverisë së re në Maqedoninë e Veriut është një tjetër hap pozitiv për forcimin e institucioneve demokratike dhe përparimin e reformave. Rritja e përfaqësimit të faktorit shqiptar në qeverisje, përfshirë dhe mundësinë e Kryeministrit shqiptar në të ardhmen, është tregues...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot, me rastin e 76-vjetorit të lindjes, ish-Presidentin e Republikës, Prof.Dr. Rexhep Meidani, me Dekoratën më të lartë, atë të “Flamurit Kombëtar”, me motivacionin: “Në shenjë vlerësimi dhe mirënjohjeje ndaj përgjegjësisë së lartë shtetërore dhe atdhetare të...

Ditët e fundit të gjithë jemi tronditur nga situata e jashtëzakonshme humanitare që u krijua në Kakavijë, ku mijëra emigrantë dhe shtetas shqiptarë, fëmijë e të moshuar, u lanë me ditë të tëra të braktisur dhe në kushte tejet të vështira. Kam qenë gjithmonë dhe vazhdoj...

Pilur, Himarë Në vijim të vizitës së Tij në Pilur të Himarës, Presidenti i Republikës vlerësoi tre nga emblemat e polifonisë shqiptarë, këngëtarë të grupit polifonik "Bejkë e bardhë". Në ceremoninë solemne të organizuar në sheshin kryesor të Pilurit, ku merrnin pjesë Kryetari i Bashkisë së Himarës,...

Pilur, Himarë Në kuadër të kremtimit të 100-vjetorit të Luftës së Vlorës, Presidenti i Republikës, SH.T.Z. Ilir Meta zhvilloi një vizitë pune në Pilur të Himarës, ku vlerësoi gjashtë Kapedanët e Bregut, atdhetarë të spikatur të kësaj treve, me kontribut të shquar në mbrojtjen e interesave...

Presidenti i Republikës, SH.T.Z. Ilir Meta mori pjesë sot në seancën e dhurimit të gjakut të organizuar nga Kryegjyshata Botërore Bektashiane, në ndihmë të fëmijëve talasemikë dhe të sëmurëve kronikë. Fillimisht Kreu i Shtetit shprehu mirënjohjen për të rinjtë e angazhuar vullnetarisht për të dhënë kontributin...