Lajme

Presidenti i Republikës, SH.T.Z. Ilir Meta mori pjesë sot në seancën e dhurimit të gjakut të organizuar nga Kryegjyshata Botërore Bektashiane, në ndihmë të fëmijëve talasemikë dhe të sëmurëve kronikë. Fillimisht Kreu i Shtetit shprehu mirënjohjen për të rinjtë e angazhuar vullnetarisht për të dhënë kontributin...

Shkodër Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta mori pjesë sot në çeljen e Panairit të Artizanatit në Shkodër, që zhvillohet për të tetin vit radhazi. I shoqëruar nga Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës, znj. Voltana Ademi, autoritetet vendore dhe qytetarë të shumtë, Kreu i Shtetit...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot në një takim të përzemërt ekipin e mjekëve dhe infermierëve të ardhur nga Italia për të trajnuar strukturat tona shëndetësore, me qëllim arritjen e rezultateve më efektive në luftën me pandeminë e rrezikshme COVID-19. Presidenti Meta pasi u...

Faktet tronditëse të censurës dhe presioneve në rritje ndaj medias së pavarur dhe kritike me qeverinë, që po konstatohen çdo ditë dhe po denoncohen periodikisht nga organizata prestigjoze ndërkombëtare, janë tepër alarmuese dhe kërkojnë një përgjigje të menjëhershme. Raporti i Qendrës për Pluralizëm dhe Liri Mediatike,...

Me anë të një ceremonie solemne, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta, vlerësoi me rastin e 92-vjetorit të lindjes,  portierin legjendë të “Partizanit” dhe Ekipit Kombëtar, Sulejman Maliqati me Dekoratën “Nderi i Kombit”, me motivacionin: “Për kontributin e çmuar, talentin dhe personalitetin e jashtëzakonshëm, si...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti në takim Ambasadorin e Republikës Arabe të Egjiptit, Sh.T.Z Mohamed Khalil, me rastin e përfundimit të mandatit të tij në Shqipëri. Duke e falenderuar Ambasadorin Khalil për punën e lavdërueshme që ka bërë për forcimin, në të gjitha aspektet,...

Kuvendi i Shqipërisë përmes shkresës Nr.1961 Prot, datë 30.07.2020, ka përcjellë pranë Institucionit të Presidentit të Republikës për dekretim dhe shpallje, ndër të tjera edhe Ligjin nr. 101/2020 “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 10019, datë 29.12.2008 “Kodi Zgjedhor i Republikës së Shqipërisë”,...

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta me rastin e Festës së shenjtë të Kurban Bajramit, vizitoi sot Selinë e Kryegjyshatës Botërore të Bektashinjve ku së bashku me krerët e bashkësive fetare shqiptare katolike dhe ortodokse, uroi Kryegjyshin Botëror Haxhi Dede Edmond Brahimaj. Duke u...