Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot në një takim Ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës Helene, Sh.T.Z. Nikos Dendias. Presidenti Meta u shpreh se marrëdhëniet Shqipëri-Greqi janë ndër prioritetet kryesore të politikës sonë të jashtme dhe theksoi se këto marrëdhënie duhet të vazhdojnë...

Me anë të një ceremonie solemne, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta, çmoi me Titullin e lartë “Mjeshtër i Madh”, ish-atletët e shquar z. Sokol Morina dhe z. Petro (Petrit) Qendro në vlerësim të kontributeve të mirënjohura si atletë dhe trajnerë në përgatitjen profesionale të...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi me anë të një ceremonie solemne katër futbollistë shquar të ekipit “Partizani” dhe atij Kombëtar shqiptar. Presidenti i Republikës i akordoi Mikel Jankut (pas vdekjes) Titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit”, me motivacionin “Në vlerësim jo vetëm të cilësive...

Në Ditën Ndërkombëtare të të Verbërve, ose siç njihet ndryshe “Dita e Shkopit të Bardhë”, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta zhvilloi sot një takim me shoqatën “Shpresë kundër verbërisë”. Pasi e falënderoi kryetarin Artur Puka dhe përfaqësuesit e saj për kontributin e dhënë në ndihmë...

Përshëndes dorëheqjen e Presidentit të Kirgistanit pas manipulimit të zgjedhjeve të fundit, që nuk u pranuan nga populli i revoltuar me shumë të drejtë. Populli trim i Kirgistanit i tregoi mbarë botës demokratike si rrëzohen regjimet që bazohen mbi shtypjen, manipulimin, oligarkinë dhe poshtërimin e qytetarëve. Autorët...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot Ndihmës Sekretaren e Departamentit Amerikan të Shtetit për Arsimin dhe Kulturën, znj. Maria Royce. Presidenti Meta vlerësoi rëndësinë që ka vizita e saj për të konsoliduar e forcuar më tej marrëdhëniet tona në fushën e arsimit dhe...