Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta çmoi me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit” ish-partizanin dhe ushtarakun e shquar, Selim Shuli (pas vdekjes), me motivacionin: “Për kontributin e dhënë në Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare. Shembull i heroizmit partizan dhe sakrificës për Atdheun me thjeshtësinë e luftëtarit...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta ishte i pranishëm në seancën e dhurimit vullnetar të gjakut, të organizuar nga një grup shtetasish të huaj, rezidentë në Shqipëri, në ambientet e Qendrës Kombëtare të Tranfuzionit të Gjakut në Laprakë, në kuadër të nismës së ndërmarrë prej...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta, me kërkesën e Tij, priti sot në një takim Avokatin e Popullit, znj. Erinda Ballanca. Presidenti Meta i bëri me dije Avokates së Popullit peticionin dhe shqetësimet e drejta të ngritura nga banorët e Radhimës, Orikumit, Tragjasit dhe Dukatit, gjatë...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta dekoroi me Titullin “Mjeshtër i Madh” dirigjentin e njohur elbasanas z. Blerim Narazani, me motivacionin: “Me mirënjohje për veprën dhe vlerat e spikatura si dirigjent, pedagog i përkushtuar e drejtues artistik i projekteve muzikore dhe shumë festivale të vlerësuara...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta, me anë të një ceremonie solemne, dekoroi me Titullin “Mjeshtër i Madh” volejbollistin e spikatur të “Dinamo”-s dhe Ekipit Kombëtar, z. Enis Terihati, me motivacionin: “Për kontributin e madh dhe mjeshtërinë në arritjen e rezultateve të larta me ekipin...

Me anë të një ceremonie solemne, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot me Titullin “Mjeshtër i Madh” futbollistin e shquar të ekipit “17 Nëntori” dhe Ekipit Kombëtar, z. Shkëlqim Muça, me motivacionin: “Në shenjë vlerësimi për talentin, cilësitë e shquara dhe kontributin e...

Presidenti i Republikës Sh.T.Z. Ilir Meta priti në një takim pune Ambasadorin e Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë të Mbretërisë së Norvegjisë në Shqipëri, rezident në Prishtinë, Sh.T.Z. Jens Erik Grondahl. Kreu i Shtetit vlerësoi mbështetjen e vazhdueshme të Norvegjisë në proceset e integrimit euroatlantik të Shqipërisë dhe...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta dekoroi me Titullin “Mjeshtër i Madh” rapsodin e njohur Viktor Paloka “Në shenjë vlerësimi ndaj kontributeve të çmuara si njëri prej rapsodëve të njohur të këngës popullore, udhëheqës dhe organizator i veprimtarive të shumta dhe autor tekstesh këngësh. Me...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta mori pjesë dhe përshëndeti sot aktivitetin solemn të zhvilluar në Selinë e Shenjtë të Kryegjyshatës Botërore të Bektashinjve, me rastin e kremtimit të 100-vjetorit të Kongresit të Parë Bektashian, të mbajtur në Teqenë e Prishtës të Skraparit, më...