Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta çmoi mjeshtrin e akrobacisë shqiptare, Ali Xhixhën (pas vdekjes) me Dekoratën “Nderi i Kombit”, me motivacionin: “Në shenjë vlerësimi për kontributin e çmuar në themelimin e akrobacisë në cirkun shqiptar. Me mjeshtërinë dhe pasionin e tij i dha vlera...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta zhvilloi sot një takim miqësor me Ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës Popullore të Kinës, Sh.T.Z. Wang YI. Presidenti Meta vlerësoi miqësinë tradicionale dhe marrëdhëniet mes dy vendeve dhe popujve, si dhe shprehu dëshirën për t’i forcuar edhe më...

Në zyrat e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë dhe nën kujdesin e veçantë të Presidentit të Republikës, Sh.T Z. Ilir Meta u mbajt sot seanca e radhës së dhurimit të gjakut, në kuadër të nismës së ndërmarrë nga Kreu i Shtetit "Aleanca për Dhurimin e Gjakut". Presidenti...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi me Titullin “Për Merita të Veçanta Civile” themeluesin dhe Presidentin e Nderit të shoqatës “ASED” (Action de Soutien a l’Enfance Domunie) me seli në Gjenevë, z. Jean-Luc Nicollier, i cili përmes veprimtarisë së saj humanitare, u ka ardhur...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta në zbatim të nenit 84 të Kushtetutës, pika 4, ka miratuar kërkesën e Kuvendit të Shqipërisë për hyrjen në fuqi menjëherë të projektligjit “Për Eurobondin, që do të emetohet nga Ministri i Financave dhe Ekonomisë, miratimin e përjashtimeve nga...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi me Titullin “Martir i Demokracisë” të dënuarin politik dhe veprimtarin e spikatur për demokraci dhe të drejtat e njeriut, Isahak Toros Shahnaian (pas vdekjes). Kreu i Shtetit i akordoi këtë Titull me motivacionin: “Në shenjë vlerësimi për shpirtin e...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot në një takim Ministrin e Çështjeve Fetare në Mbretërinë e Arabisë Saudite, Dr. Sheikh Abdullatif Bin Abdul Aziz Bin Abdul Rahman Al-Asheik. Kreu i Shtetit vlerësoi marrëdhëniet shumë të mira dhe të bashkëpunimit midis dy vendeve tona dhe...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta dekoroi me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” studiuesin e shquar nga Kosova, Prof.Dr. Eqrem Zenelaj: “Në vlerësim të kontributeve të pakursyera në fushën e studimeve dhe botimeve për pasqyrimin e historisë së popullit shqiptar dhe prejardhjen tonë iliro-pellazge....

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot në takim Zëvendëskryeministren dhe Ministren e Punëve të Jashtme dhe të Diasporës së Republikës së Kosovës, Sh.S.Znj. Donika Gërvalla. Presidenti Meta e uroi Ministren Gërvalla për detyrën e rëndësishme, që ushtron në Qeverinë e Kosovës, në këto momente...