Lajme

Presidenti Meta: Është kënaqësi për të takuar shumë qytetarë jo vetëm të Korçës, por edhe shumë qytetarë që kanë ardhur nga Kosova, që ishin sot këtu dhe që kishin zgjedhur Korçën në këtë ditë të bekuar për mbarë kombin tonë të 7 Marsit, në Ditën...

Korçë Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta uroi nga qyteti i Korçës 7 Marsin, Festën e Mësuesit, që përkon me 114-vjetorin e hapjes së Mësonjëtores së parë shqipe. Me këtë rast, Kreu i Shtetit dekoroi në ceremoninë solemne që u mbajt në teatrin “Andon Zako Çajupi” disa...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi në një ceremoni solemne tre ish-sportistë të shquar të Elbasanit, të cilët me rezultatet e shkëlqyera, punën cilësore dhe kontributet e tyre profesionale në volejboll dhe në futboll, kanë kontribuar denjësisht në zhvillimin cilësor të sportit shqiptar,...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot në një takim Nënkryetaren e Këshillit të Ministrave dhe Ministre e Punëve të Jashtme të Bosnje dhe Hercegovinës, znj. Bisera Turkoviç. Presidenti Meta, duke vlerësuar marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve dhe popujve tanë, u shpreh se e...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta zhvilloi sot me kërkesë të tyre, një takim pune me përfaqësues të Shoqatës “Durrësi Autokton”. Në këtë bashkëbisedim, Kreu i Shtetit u njoh me përpjekjet e kësaj shoqate për të ndalur masakrën urbane dhe shkatërrimin e vlerave të trashëgimisë historike,...

Të dashur qytetarë, Të nderuar gazetarë, Sikundër paralajmërova pak ditë më parë, dje i përcolla edhe zyrtarisht Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, dekretin për kthimin për rishqyrtim të ligjit për ratifikimin e një ndryshimi të marrëveshjes së koncesionit për Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza”, pasi ky ligj bie...