Lajme

Nisur nga situata tepër e rëndë e krijuar dhe veçanërisht rolit, që ka “Albcontrol” për administrimin dhe kontrollin e hapësirës ajrore të Republikës së Shqipërisë, e lidhur direkt me sigurinë kombëtare të vendit dhe me garantimin e shërbimeve për udhëtarët dhe qytetarët shqiptarë, Presidenti i Republikës,...

Me rastin e 7 prillit 1939, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta dekoroi sot, me anë të një ceremonie solemne dy figura të shquara atdhetare, të cilët luftuan heroikisht kundër pushtimit të Shqipërisë nga Italia fashiste. Me “Dekoratën e Artë të Shqiponjës” u dekoruan (pas...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot, me anë të një ceremonie të veçantë, disa personalitete të shquara kryeqytetase dhe veprimtarë aktivë të Shoqatës “Tirona Intellectum” dhe Shoqatës “Tirana”. Me Titullin e lartë “Mjeshtër i Madh”, Kreu i Shtetit dekoroi muzikologun Zamir...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot me anë të një ceremonie solemne personalitete të spikatura të artit, kulturës dhe traditave të Krujës. Me Titullin “Mjeshtër i Madh” Presidenti Meta dekoroi Grupin Karakteristik të "Pleqve të Krujës", me motivacionin: "Për kontributin e shquar në ruajtjen...

Në kuadër të nismës së ndërmarrë prej Tij, “Aleanca për Dhurimin e Gjakut”, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta ishte sot i pranishëm, në Qendrën Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut në Laprakë, për të ndjekur nga afër seancën e radhës të dhurimit vullnetar të gjakut të...

Presidenti i Republikës Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi me anë të një ceremonie solemne tre piktorë të shquar shqiptarë. Presidenti Meta i akordoi Titullin “Mjeshtër i Madh” zotit Buron Kaceli “Për kontributin e pamohueshëm në jetën artistike dhe kulturore të vendit, si një ndër artistët e...

Shkodër Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta përkujtoi sot 30-vjetorin e ngjarjeve të 2 prillit 1991 në Shkodër, ku gjatë protestave paqësore dhe demokratike, pas zgjedhjeve të para pluraliste, humbën jetën tragjikisht katër Martirët e Demokracisë, Arben Broci, Bujar Bishanaku, Nazmi Kryeziu e Besnik Ceka dhe...