Lajme

Presidenti i Republikës, SH. T. Z. Ilir Meta, me anë të një ceremonie solemne të organizuar në qytetin e Sarandës, vlerësoi tre volejbollistë të shquar të “Butrintit” dhe Ekipit Kombëtar. Me Titullin “Mjeshtër i Madh” u dekoruan volejbollistët: Z.Kostaq Stefani “Në shenjë vlerësimi për kontributin e dhënë në sportin e...

Me anë të një ceremonie solemne të organizuar në Kalanë e Lëkurësit, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta dekoroi grupet polifonike dhe këngëtarë të spikatur polifonikë të trevës së Sarandës me rastin e 15-vjetorit të përfshirjes së isopolifonisë shqiptare në listën e “Kryeveprave të trashëgimisë...

Me anë të një ceremonie solemne, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi financierin atdhetar, z.Andon Vasili, për aktin e pashembullt heroik, qytetar dhe profesional të shpëtimit të depozitave të Bankës së Sarandës në vitin e vështirë 1997. Kreu i Shtetit i akordoi vlerësimin ish-drejtorit të...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta  vlerësoi me Titullin e lartë “Kalorës i Urdhrit të Flamurit”, Gjimnazin “Hasan Tahsini” në Sarandë, në kuadër të 61-vjetorit të hapjes së dyerve për nxënësit e këtij qyteti dhe zonave rreth tij, me motivacionin: “Me mirënjohje për arritjet e...

Sarandë Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vizitoi sot Shkollën 9-vjeçare “Adem Sheme” në qytetin e Sarandës dhe me rastin e 100-vjetorit të themelimit të këtij institucioni të rëndësishëm arsimor e vlerësoi me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit”, me motivacionin: “Në vlerësim të kontributit të...

Sarandë Presidenti i Republikës, SH.T.Z. Ilir Meta në vizitën që po zhvillon në qytetin e Sarandës, është ndalur fillimisht në Shtëpinë e Fëmijëve Shkollorë “Vangjel Pulla”. Me këtë rast Kreu i Shtetit i akordoi Titullin e lartë “Kalorës i Urdhër të Flamurit” (pas vdekjes) zotit Vangjel Pulla...

Budapest, Hungari Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta, në kuadër të vizitës së Tij zyrtare në Hungari, zhvilloi një takim të veçantë dhe të frytshëm me Kryeministrin e Hungarisë, Sh.T.Z. Viktor Orbán. Presidenti Meta i shprehu mirënjohjen Kryeministrit Orbán për mbështetjen domethënëse dhe pa rezerva, që i...

Budapest, Hungari Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta, në krye të delegacionit zyrtar shqiptar pasi mori pjesë në ceremoninë solemne të përurimit të bustit të Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, u prit me nderime të veçanta shtetërore nga homologu i Tij, János Áder, me të...

Budapest, Hungari Me ftesë të Kreut të Shtetit të Hungarisë, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta, në krye të delegacionit zyrtar shqiptar mori pjesë dhe përshëndeti ceremoninë e përurimit të bustit të Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, që u vendos në parkun Városliget të kryeqytetit...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta i ka dërguar një mesazh urimi Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Sh.T.Z. Joseph R. Biden Jr., ku shkruan: “I nderuari Zoti President, 245-vjetori i Ditës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës më jep kënaqësinë e veçantë që...