Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta mori pjesë dhe përshëndeti Konventën e Parë të organizuar nga "Koalicioni Shqiptar Pro Familjes dhe Jetës", me temë: “Familja shqiptare përgjatë dekadave të tranzicioni dhe paradigma të tjera.”, që u zhvillua në ambientet e Hotel “Tirana International”. Duke iu drejtuar...

Në përvjetorin e 14-të të Pavarësisë së Kosovës, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot me Dekoratën e lartë “Nderi i Kombit” dy dëshmorët e UÇK-së dhe heronjtë pejanë, të cilët sakrifikuan jetën për lirinë dhe mëvetësinë e Kosovës: Selman Lajçin (pas vdekjes): “Me...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta dekoroi me anë të një ceremonie solemne, kompozitorin, regjisorin dhe moderatorin e shquar z. Osman Mula me Titullin e lartë “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”: “Me mirënjohje për kontributin e jashtëzakonshëm të dhënë për artin shqiptar nëpërmjet veprimtarisë së...

E nderuara Zonja Presidente, Kremtimi i 14-vjetorit të Ditës së Pavarësisë së Kosovës, më jep kënaqësinë shumë të veçantë që t’Ju shpreh, në emrin tim dhe të gjithë qytetarëve të Republikës së Shqipërisë, urimet më të përzemërta e vëllazërore. Ju uroj Juve personalisht, autoriteteve shtetërore si dhe...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta çmoi sot me Dekoratën e lartë “Nderi i Kombit” këngëtarin e shquar shkodran të muzikës popullore, zotin Bujar Qamili: “Në vlerësim të kontributeve të vyera, veprimtarisë së shquar dhe nivelit të lartë artistik të arritur gjatë gjithë karrierës së...

I nderuar Zoti President, I dashur mik, Jam shumë i lumtur që, në emër të popullit shqiptar dhe në emrin tim personal, t’Ju përcjell urimet më të përzemërta e të sinqerta me rastin e rizgjedhjes Suaj President i Gjermanisë. Jam besimplotë se do të përmbushni me sukses misionin...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta thirri sot mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, ku u diskutua rreth zhvillimeve më të fundit në kufirin Ukrainë – Rusi, si dhe rreth pasojave të një përshkallëzimi të mëtejshëm nga një agresion i mundshëm ndaj sovranitetit dhe integritetit...

Presidenti Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta u takua sot me Ministrin e Mbrojtjes Niko Peleshi dhe Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, Gjeneral Major Bajram Begaj. Gjatë takimit u nda shqetësimi i përbashkët me të gjithë partnerët tanë të NATO-s për kërcënimin e një...