Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot, me rastin e 25-vjetorit të themelimit, Qendrën për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve në Shqipëri CRCA/ECPAT me Titullin “Për Merita të Veçanta Civile”: “Në vlerësim të kontributit 25-vjeçar, në mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve dhe...

Me rastin e 7 Marsit, Ditës së Mësuesit, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot përzemërisht në Institucionin e Kryetarit të Shtetit, mësues dhe një grup nxënësish të klasave të para. Gjatë kësaj vizite të veçantë, nxënësit patën mundësinë të bashkëbisedojnë me Presidentin e Republikës,...

Valletta, Maltë Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta u prit sot në një takim në Parlamentin e Maltës, nga Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Sh.T.Z. Anglu Farrugia. Presidenti Meta dhe Kryeparlamentari Farrugia vlerësuan marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve dhe popujve tanë dhe shprehën vullnetin për forcimin...

Valeta, Maltë Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta mori pjesë dhe përshëndeti “Forumin Botëror për Kulturën dhe Një Paqe të Drejtë” që po zhvillohet në Valeta, nën kujdesin e Presidentit të Maltës, Sh.T.Z. George Vella. Në fjalën e Tij përshëndetëse, Presidenti Meta u shpreh: “I nderuar President i...

Pas përshkallëzimit të situatës gjatë mëngjesit të sotëm, kur nisi agresioni ushtarak rus në Ukrainë, vendosa të thërras përsëri mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, për të bërë një rivlerësim të situatës që prej mbledhjes së fundit të 14 shkurtit 2022 mbi këtë temë. Këshilli diskutoi...

Durrës Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi me Titullin e lartë “Mjeshtër i Madh”, portierin e spikatur durrsak Vladimir Ajazaj (pas vdekjes): “Në shenjë vlerësimi për kontributin dhe rezultatet e larta në futboll, si portier i spikatur i ekipit ‘Shkëndija’, ‘Lokomotiva’ të Durrësit dhe ekipeve...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”, kampionin e botës shqiptar në peshëngritje, zotin Briken Calja: “Në shenjë vlerësimi dhe mirënjohjeje për talentin dhe përkushtimin në arritjen e rezultateve të larta historike në sportin shqiptar si kampion i botës...

D E K R E T PËR EMËRIM AMBASADORI NË DETYRË Në mbështetje të nenit 92, shkronja “dh”, nenit 93 të Kushtetutës, si dhe të nenit 26, pika 2, të ligjit nr. 23/2015 “Për shërbimin e jashtëm të Republikës së Shqipërisë”, me propozimin nr. 694/1 prot., datë...