Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti në një takim Zëvendës Kryetaren e Grupit Parlamentar të CDU/CSU, deputeten gjermane Katja Leikert. Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet shumë të mira ndërmjet Shqipërisë dhe Gjermanisë dhe vëmendjen e posaçme që Gjermania po i kushton Shqipërisë, rajonit dhe perspektivës sonë...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta është duke ndjekur me shumë shqetësim situatën aktuale të shkaktuar nga përhapja masive e zjarreve në disa qarqe të vendit, veçanërisht në Gjirokastër dhe Lezhë. Presidenti Meta inkurajon personelin e Forcave të Armatosura dhe të Ministrisë së Brendshme, njësitë e...

Në një ceremoni të veçantë, të zhvilluar në mjediset e Institucionit të kreut të shtetit, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta dekoroi Ambasadoren e Republikës Helenike, Sh. S. Znj. Eleni Sourani, me Titullin e lartë “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”. Në prani të shumë ambasadorëve dhe...

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Sh.T.Z. Ilir Meta priti në një takim lamtumire Ambasadorin e Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë të Mbretërisë së Suedisë në Shqipëri, z. Johann Ndisi. Presidenti Meta falënderoi Ambasadorin Ndisi për kontributin e dhënë në forcimin e  mëtejshëm të marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve tona. Kreu...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta pranoi sot Letrat Kredenciale nga Ambasadori i ri i Republikës Federale të Gjermanisë, z. Peter Zingraf. Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera midis dy vendeve dhe shprehu mirënjohjen e thellë për mbështetjen 30-vjeçare të Gjermanisë për zhvillimin e Shqipërisë dhe...

Gazetari (Sadri F. Imeri): Shikues të dashur të televizionit “RTV 21”, mirëserdhët në sezonin e ri të emisionit “Kojshia Show”. Jemi në Prevallë dhe kemi takuar një kojshi tonin shumë të mirë, është njeri shumë karizmatik, një njeri shumë i veçantë. Është një burrështetas i...

Rahovec, Kosovë Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta mori pjesë dhe përshëndeti sot edicionin e 18-të të "Festës së Vjeljes së Rrushit - Hardh Fest 2019”, duke vlerësuar këtë kulturë bujqësore me synim promovimin e turizmit dhe të vlerave të trashëgimisë kulturore të Kosovës. Në...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta po ndjek me shumë vëmendje shqetësimet e thella të shprehura nga komuniteti i gazetarëve shqiptarë dhe organizatat ndërkombëtare që monitorojnë lirinë e medias në vendin tonë, lidhur me nismën ligjore "anti-shpifje" të propozuar nga qeveria. Duke ndarë bindjen se çdo...