Presidenti Meta takohet me Presidentin e Pakistanit Arif-Ur-Rehman Alvi

Presidenti Meta takohet me Presidentin e Pakistanit Arif-Ur-Rehman Alvi

Stamboll, Turqi

Gjatë vizitës së Tij në Stamboll, Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Sh.T.Z. Ilir Meta pati një takim të veçantë me Presidentin e Republikës Islamike të Pakistanit Sh.T.Z. Arif-Ur-Rehman Alvi me të cilin bisedoi për intensifikimin e marrëdhënieve dy dhe shumë palëshe dhe ato ekonomike.

Presidenti Meta i uroi Presidentit Alvi suksese në detyrën e re si President i Pakistanit dhe e siguroi atë për vazhdimin e forcimit të bashkëpunimit tradicional midis dy vendeve tona, veçanërisht atyre në fushën ekonomike dhe shkëmbimeve tregtare.

Presidenti Meta inkurajoi Presidentin Alvi në angazhimin e tij kundër ekstremizmit dhe terrorizmit, për t’i dhënë Pakistanit një rol të rëndësishëm për paqen në rajon.

Të dy Presidentët u dakortësuan për të shkëmbyer vizita në nivelin më të lartë.

]]>