Lajme

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta, shpreh trishtimin dhe keqardhjen për ndarjen nga jeta të tenorit dhe këngëtarit lirik të mirënjohur shqiptar, Gaqo Çako. Presidenti Meta u shpreh ngushëllimet e sinqerta familjarëve, miqve dhe të afërmve të mjeshtrit të skenës lirike, tenorit dhe intepretuesit...

Presidenti Meta në Vuthaj të Plavës e Gucisë: Kjo është një parajsë e vërtetë, e prekshme shqiptare! Krenaria e alpeve shqiptare është Plava dhe Gucia. Vuthaj, Plavë e Guci Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta po zhvillon këto ditë një vizitë në viset e banuara...

Në respekt të ushtrimit të së drejtës të parashikuar në pikën 1 të nenit 85 të Kushtetutës së Republikës së Shqipërisë, Institucioni i Presidentit të Republikës bën me dije se me Dekretin nr. 10850, datë 30.07.2018, Presidenti i Republikës ka vendosur kthimin në Kuvend të...

Presidenti Meta në Festën e Shën Marenës: Kjo ditë e shenjtë i bashkon qytetarët me bukuritë natyrore, shpirtërore dhe njerëzore. Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta ishte sot në Bashkinë e Pustecit ku përshëndeti Festën vendore të Shën Marenës. Fillimisht Kreu i Shtetit vendosi një...

Presidenti Meta nderon kujtimin e Adem Demaçit: Ke qenë, je e do të mbetesh përjetë maratonomaku i palodhur i lirisë! Prishtinë, Kosovë Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta ishte sot i pranishëm në ceremoninë mortore dhe homazhet shtetërore në nder dhe respekt të atdhetarit, luftëtarit të lirisë...