Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi drejtorin e Fondacionit “Konrad Adenauer” në Shqipëri, zoti Walter Glos me Titullin “Për Merita të Veçanta Civile”. Presidenti Meta i dorëzoi dekoratën zotit Glos, në përfundim të mandatit të tij, me motivacionin: “Në vlerësim të kontributit të çmuar për...

Presidenti Meta përkujton 68-vjetorin e pushkatimit pa gjyq të 22 viktimave të pafajshme të “bombës” në ish-Legatën Sovjetike: Brezat e rinj duhet ta njohin të vërtetën e së kaluarës së hidhur historike, që ajo të mos përsëritet më! Në një ceremoni solemne, Presidenti i Republikës Sh.T.Z....

Presidenti Meta çmon Shoqërinë Sportive “Vllaznia” me Dekoratën “Nderi i Kombit”: Kjo shoqëri u ngrit si vokacion lirie në një moment dramatik, kur Shkodra rrezikonte të ngelej jashtë kufijve të atdheut mëmë. Shkodër Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot, me rastin e 100-vjetorit të krijimit...

Berlin, Gjermani Sot në Berlin, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta u prit në një takim të veçantë nga Presidenti i Republikës Federale të Gjermanisë, Sh.T.Z. Frank-Walter Steinmeier. Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera midis dy vendeve dhe shprehu mirënjohjen e thellë për mbështetjen 30-vjeçare të Gjermanisë...

19 shkurt 2019 Berlin, Gjermani Në vijim të vizitës së tij zyrtare në Gjermani, Presidenti i Republikës, SH.T.Z. Ilir Meta mori pjesë në Konferencën Vjetore të Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme gjermane në Berlin, ku mbajti edhe një fjalë përshëndetëse si i Ftuar Nderi. Konferenca vjetore është...