Lajme

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot në një takim Presidentin e Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, Sh.T.Z. George Tsereteli, dhe Sekretarin e Përgjithshëm të Asamblesë, z. Roberto Montanella. Presidenti Meta vlerësoi punën e Asamblesë Parlamentare të OSBE-së për paqen, stabilitetin dhe demokracinë nëpërmjet mbrojtjes, respektimit...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta i akordoi sot në një ceremoni të veçantë, ish-Presidentit të Asamblesë Parlamentare të OSBE, z. Riccardo Migliori, Titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”. Në ceremoninë e organizuar në ambientet e institucionit të Presidencës, Kreu i Shtetit, Ilir Meta u shpreh...

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta shpreh keqardhjen për ndarjen nga jeta të akademikut, albanologut e gjuhëtarit të mirënjohur shqiptar, Prof. Dr. Kolec Topalli. Presidenti Meta u shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjarëve, miqve dhe familjarëve të Akademikut Topalli, dhe në këto çaste hidhërimi,...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta zhvilloi një takim me zëdhënësin e grupit parlamentar CDU/CSU për zgjerimin dhe çështjet e BE-së në Bundestagun gjerman, deputetin Florian Hahn. Presidenti Meta vlerësoi angazhimin e vazhdueshëm të Gjermanisë në të gjitha nivelet, në mbështetje të procesit të integrimit të...

Presidentit i Republikës së Shqipërisë, Sh.T.Z. Ilir Meta, nisi sot një vizitë pune në Maltë, ku do të marrë pjesë në Forumin e Biznesit Maltë-Shqipëri. Gjatë kësaj vizite, Presidenti Meta u prit në një takim nga Presidentja e Maltës, Sh.S.Znj. Marie-Louise Coleiro Preca. Në takim u diskutua...

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta mori pjesë në veprimtarinë përkujtimore të 45-vjetorit të Revoltës në burgun e Spaçit, ku ishin gjithashtu të pranishëm deputetë të Kuvendit të Shqipërisë dhe autoritetet vendore, Ambasadorja e Bashkimit Evropian, Romana Vlahutin, Ambasadori italian Alberto Cutillo, Ambasadorja...