Lajme

Garmish, Gjermani Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta vizitoi Qendrën Europiane “Xhorxh Marshall” në Garmish të Gjermanisë, si i Ftuar Nderi për të folur mbi çështjet e sigurisë dhe integrimin euro-atlantik të Ballkanit. Gjatë fjalës së Tij, Presidenti Meta vlerësoi Qendrën “Xhorxh Marshall”, simbol të...

Vjenë, Austri Në përfundim të takimit dypalësh, Presidenti i Republikës së Shqipërisë dhe Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen dhanë një konferencë të përbashkët për shtyp. Deklarata e plotë e Presidentit të Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta në konferencën për shtyp: “Kam nderin dhe kënaqësinë që...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta, në nisje të vizitës së Tij zyrtare në Austri, vlerësoi balerinin dhe koreografin e famshëm shqiptar, Eno Peçi me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”, me motivacionin: “Në vlerësim të talentit të jashtëzakonshëm si solist dhe koreograf duke arritur majat...

Në një ceremoni solemne, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot zotin Franco Frattini me Dekoratën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kreu i Shtetit shqiptar i akordoi ish-ministrit italian të Punëve të Jashtme dhe ish-Komisionerit Europian për Drejtësinë, Lirinë dhe Sigurinë dekoratën e lartë me motivacionin: “Në...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta pranoi sot Letrat Kredenciale nga Ambasadori i ri i Konfederatës Zvicerane, z. Adrian Maître. Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera midis dy vendeve dhe shprehu mirënjohjen për mbështetjen dhe asistencën teknike zvicerane, për Shqipërinë, që nga viti 1992. Duke u ndalur...